Zbog čega se lažne vijesti šire brže od onih točnih? Kako primijeniti AI alate u borbi protiv lažnih vijesti? Koliko je duboko spremna ići tzv. deepfake tehnologija?
Odgovore na ova i druga zanimljiva pitanja na temu lažnih vijesti u kontekstu progresivnog razvoja umjetne inteligencije ponudili su Petar Vidov iz Faktografa, prof. dr. sc. Josip Job s Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija u Osijeku te Iva Šalamon, voditeljica tima za fact-checking Hrvatske udruge digitalnih izdavača.
U razgovoru za Netokraciju naveli su i projekt TurFacto, kao jedini projekt u Hrvatskoj usmjeren na jačanje vjerodostojnosti informacija u turizmu, a kako se veliki svjetski izdavači bore protiv lažnih vijesti i što se preporuča građanima saznajte pod „Vezanim objavama“.
Vezane objave:
AI stvara i širi lažne vijesti, ali hoće li ih uskoro moći i prepoznati? (netokracija.com)
Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije, kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije. Europska unija i Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.