Odabrano 12 fact-checking projekata, Hrvatska kreće u borbu protiv dezinformacija

Orginalni članak

Piše Tportal.hr · 16.07.2023.

TurFacto Fake news

TurFacto Fake news

Republika Hrvatska je u okviru Nacionalnog plana otpornosti i oporavka (NPOO) povukla EU sredstva za uspostavljanje cijelog sustava provjere točnosti informacija, dio kojega čine i tzv. fact-checking servisi koji su u mnogim zemljama čak i nišno orijentirani te međusobno umreženi na međunarodnoj razini (u našoj zemlji je to primjer Faktorgrafa).

Za evaluaciju projekata i raspodjelu sredstava bili su zaduženi Agencija za elektroničke medije (AEM) i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a zamjenik predsjednika Vijeća i ravnatelja AEM-a, Robert Tomljenović pojasnio je kako su među odabranim fact-checking projektima (njih 12), fakulteti i znanstvene institucije nositelji sedam projekata, dok su udruge civilnog društva nositelji pet odabranih projekata, koje većina izvodi u partnerstvu s fakultetima i sveučilištima.

Među odabranima je i projekt Sveučilišta VERN’ – pokretanje fact-checking platforme za provjeru informacija iz sektora turizma – kojeg izvodi u partnerstvu s Hrvatskom udrugom digitalnih izdavača (HUDI).

U okviru VERN’ovog projekta bit će razvijena metodologija provjere točnosti informacija, okupljen tim stručnjaka, razvijena digitalna platforma, press clipping servis i software za provjeru točnosti informacija, a uz provjeru činjenica iz sektora turizma, platforma će indirektno pratiti točnost objavljenih informacija iz drugih javno relevantnih sektora poput javnog zdravstva, sigurnosti, geopolitike i klimatskih promjena. U okviru provedbe Sveučilište VERN’ će poticati razvoj i međunarodne suradnje, prvenstveno s ostalim fact-checking platformama u regiji te kroz sudjelovanja u međunarodnim projektima i inicijativama.


Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije, kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije. Europska unija i Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.