Natrag

Metodologija

Prikupljanje i analiza podataka

Informacije koje se provjeravaju u TurFacto dolaze iz tri izvora: radom redakcije tj samostalnom procjenom uredništva; dojavom čitatelja te korištenjem aplikacije Metricom koja prema ključnim riječima prikuplja sadržaje s hrvatskih portala i društvenih mreža na temu turizma.

Aplikacija Metricom predstavlja ključni alat za praćenje društvenih mreža i online izvora u sklopu projekta za provjeru točnosti medijskih činjenica u sektoru turizma. Ovaj napredni softver omogućava detaljnu analizu medijskog sadržaja, osiguravajući da informacije koje pružamo budu točne i relevantne. Strukturiranjem baze podataka prema specifičnim potrebama projekta TurFacto omogućava se pouzdana i točna analiza medijskog sadržaja. Ovo omogućava precizno filtriranje i organiziranje informacija prema relevantnim temama te redakcija može analizirati objave s portala, foruma i društvenih mreža.

Korištenje digitalnih alata

Redakcija u svom radu koristi digitalne alate poput upotrebe obrnutog pretraživanja slika, alata za analizu podataka i digitalnu forenziku za provjeru multimedijalnog sadržaja. Korištenje svakog pojedinog alata jasno će se naglasiti u objavljenim člancima.

Redakcija se obvezuje na odgovorno korištenje tehnologije umjetne inteligencije. Poseban naglasak stavljen je na važnost ljudskog nadzora kako bi se osiguralo da alati umjetne inteligencije ne šire dezinformacije ili pristranosti. Svako korištenje istih jasno će se naznačiti u procesu metodologije članaka.

Provjera točnosti

TurFacto uzima u obzir za provjeru isključivo objavljene informacije koje su značajne za javnost te koje je moguće provjeriti (tvrdnje službenih institucija i imenovanih osoba, brojeve, statističke podatke, informacije iznesene u znanstvenim istraživanjima i drugim javnim izvorima, fotografije i audiovizualne zapise sumnjive autentičnosti). Neće se razmatrati neprovjerljive informacije poput iznošenja osobnih mišljenja, stavova i predviđanja, osobnih iskustava anonimnih osoba, projekcija budućih događaja i stavova o tome što je moglo biti drugačija da je neki događaj u prošlosti bio drugačiji.

Za provjeru točnosti odabranih informacija koriste se tradicionalne novinarske tehnike poput pronalaska originalnih izvora, korištenja službenih statističkih podataka, zakona i drugih pravnih aktova, korištenja službenih baza podataka nacionalnih i internacionalnih institucija i kontaktiranja stručnjaka s provjerljivim referencama. Za foto, audio i video zapise koriste se alati digitalne forenzike.

Svaki članak sadrži poveznicu na izvorno objavljeni članak ili sadržaj na društvenim mrežama, odnosno sigurnosnu kopiju istih pohranjenu na arhivskim internetskim stranicama.

Svaki nalaz neistinitosti ili manipulativnosti potkrijepit će se dokazima, a vrednovanje obrazložiti.

Kategorije vrednovanja:

  • Analiza
  • Pristrano 
  • Nedostaje kontekst
  • Clickbait
  • Manipuliranje činjenicama
  • Lažna vijest 

Transparentnost

U svom radu obvezujemo se na transparentnost. Ona obuhvaća jasno objavljivanje postupka provjere, uključujući izvore i objašnjenje zaključka. Transparentnost nas također obvezuje na ispravljanje mogućih pogrešaka, ažuriranje ili ispravljanje informacija ako se pojave novi dokazi.

Etički pristup

Redakcija TurFacto pridržava se Etičkog kodeksa International Fact-checking Networka (IFCN), osnovnog mjerila etičkog ponašanja brojnih međunarodnih organizacija za provjeru točnosti informacija te Kodeksa časti hrvatski novinara.

Ideološka nepristranost

TurFacto je neovisni i neprofitni medij. Ne promičemo niti podržavamo ni jednu političku, ideološku, ili vjersku skupinu. Cilj nam je nepristrano provjeravati činjenice, oslanjajući se na pouzdane izvore i metodologiju kako bi osigurali točnost i vjerodostojnost. Predani smo neutralnosti i poštenom vrednovanju informacija, bez utjecaja osobnih stavova ili pritiska različitih interesnih skupina.